Zarząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego podjął decyzję o dofinansowaniu środkami europejskimi projektu Mazurskiej Pętli Rowerowej!

Mazurska Pętla Rowerowa to wspólne przedsięwzięcie 28 partnerów, w tym wszystkie gminy i powiaty należące do Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Nadleśnictwa z krainy wielkich jezior.

To 300 km najbardziej malowniczych tras rowerowych w regionie wraz z infrastrukturą wspierającą podróżowanie na dwóch kółkach. Szlak prowadzi wokół wielkich jezior, ukazując piękno mazurskiej przyrody oraz miejsca warte odwiedzenia.

Na rowerzystów będą czekać specjalnie przygotowane miejsca obsługi, gwarantujące komfortowe korzystanie ze szlaku, w tym m.in. sanitariaty, wiaty rekreacyjne, stoły czy stojaki na rowery. 10 wież widokowych zapewni podziwianie krajobrazów Mazur z góry, a tablice informacyjne rozmieszczone na trasie poinformują o lokalnych atrakcjach i ciekawych wydarzeniach.

Mazurska Pętla Rowerowa daje możliwość nie tylko podziwiania mazurskiej przyrody, lecz również odwiedzenia atrakcji Krainy Wielkich Jeziora Mazurskich, w tym m.in. najstarszego kościoła na Mazurach w Miłkach, zabytkowego obrotowego mostu i XiX wiecznej Twierdzy Boyen w Giżycku, malowniczo położonego amfiteatru w Mrągowie, urokliwej Leśniczówki Pranie, rezerwatu łabędzia niemego na jeziorze Łuknajno czy ostoi żurawi na Bagnach Nietlickich. Rajd rowerowy możemy połączyć z rejsem po jeziorach, spływem kajakowym lub przejażdżką konno po malowniczych Mazurach. Latem w mazurskich miejscowościach odbywają się liczne festiwale i wydarzenia kulturalno – sportowe (Mazury Air Show, Piknik Country, Mazurska Noc Kabaretowa, Festiwal Kultury Średniowiecza, zawody w kolarstwie górskim Milko Mazury MTB, czy Rajd Polski). Możliwości jest wiele, a ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Realizacja projektu potrwa do 2023 roku, lecz już dziś można korzystać z wielu odcinków trasy.

Mazurska Pętla Rowerowa to:

  • 300 km szlaku rowerowego wokół Wielkich Jezior Mazurskich,
  • połączenie z największym  szlakiem rowerowym Polski wschodniej – Green Velo
  • unikat na skalę europejską, łączący atrakcje szlaku wodnego i rowerowego
  • spotkanie z mazurską przyrodą i kulturą – malownicze jeziora, dziewicze lasy,  urokliwe miasteczka, regionalna kuchnia, ciekawe wydarzenia i wiele więcej.. z perspektywy dwóch kółek
  • 18 Miejsc Obsługi Rowerzystów gwarantujących komfortowe korzystanie ze szlaku (m. in. wiaty wypoczynkowo-rekreacyjne, wiaty rowerowe, sanitariaty, ławki, stoły, stojaki na rowery)
  • 10 wież widokowych w miejscach atrakcyjnych krajobrazowo i przyrodniczo 
  • 48 km wybudowanych wydzielonych ścieżek rowerowych
  • 16 km wyremontowanych dróg szutrowych z przeznaczeniem do ruchu rowerowego
  • 248 km oznakowanych szlaków rowerowych

Zapraszamy!
Do zobaczenia na szlaku!

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.