Trwa Ogólnopolski Konkurs na Modernizację Roku i Budowę XXI w. Wśród zgłoszonych projektów jest modernizacja promenady nad jeziorem Mikołajskim. Zachęcamy do oddawania głosów na Mikołajki tutaj!

Budowa nabrzeża nad Jeziorem Mikołajskim, wraz z przebudową promenady wzdłuż ulicy Kajki i 3 Maja stanowiła składową projektu: Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych WJM wraz z budową śluzy Guzianka II i remontem śluzy Guzianka I/Etap IIA – udrożnienie szlaku wodnego na Kanale Giżyckim, przebudowa nabrzeży jezior: Mikołajskiego, Niegocin, Nidzkiego oraz brzegów rzeki Pisy”, którego Inwestorem była Gmina Mikołajki.

Generalnym wykonawcą tej największej, w powojennej historii miasta inwestycji była Korporacja Budowlana Doraco z Gdańska. Prace prowadzone były od września 2018 r. do września 2020 r.

W ramach inwestycji:
– przebudowano łącznie 1526 m nabrzeża, z rozbudową o 2 metry w głąb wody
– wybudowano 10 publicznych pomostów stałych oraz 5 publicznych pomostów pływających, pozwalających na cumowanie dużych jednostek. W pomostach umiejscowiono instalacje elektryczne i wodociągowe ułatwiające pobyt żeglarzom
– wybudowano 3 stanowiska postojowe dla statków i 32 dla łodzi wędkarskich oraz 2 slipy
– utworzono system zarządzania mariną do obsługi 141 stanowisk postojowych dla jachtów, uzupełniony o 34 dystrybutory wody i prądu do obsługi cumujących jachtów
– wykonano nowe nawierzchnie drogowe o łącznej powierzchni 11 454 m2; uzupełniono je o drewniane nawierzchnie dla ruchu pieszego
– wykonano 2 budynki socjalne i 4 wiaty wypoczynkowe; budynki socjalne zostały w pełni wyposażone m.in. w sanitariaty
– przebudowano infrastrukturę podziemną, a także sieci sanitarne, elektryczne i teletechniczne

Inwestycja uzupełniona została o roślinność oraz szereg obiektów małej architektury. Wśród nasadzeń dominują kasztanowce białe, olchy czarne i brzozy pożyteczne. Drzewa uzupełniono donicami i skrzyniami z bylinami. Całość prezentuje się nowocześnie i przytulnie. Wygodne ławy z drewna zachęcają do odpoczynku nad brzegiem Jeziora Mikołajskiego.

Inwestycja została zaprojektowana i wykonana z myślą o korzystaniu z niej przez osoby niepełnosprawne. Wzdłuż całej długości promenady w sąsiedztwie krawędzi nabrzeża wykonano w nawierzchni pas z płyt ostrzegawczych dla osób niewidomych i niedowidzących, spacerując po promenadzie znaleźć można tablice informacyjne o szlaku Wielkich Jezior Mazurskich m.in. w języku Braille’a, a budynki sanitariatów przystosowane są dla osób poruszających się na wózkach.