Wczoraj uchodźcy z Ukrainy, którzy zamieszkali na terenie wokół Wielkich Jezior Mazurskich mogli otrzymać pomoc przygotowaną przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Lokalne samorządy przygotowały miejsce spotkań i pośredniczyły w przekazywaniu informacji.

W Mrągowie i Giżycku odbyły się spotkania mające na celu rejestrację uchodźców potrzebujących wsparcia finansowego. Samorządy Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 uzyskały możliwość skorzystania z pomocy Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w ramach grantu przyznanego przez International Rescue Committee.

17 samorządów zrzeszonych i 2 blisko współpracujące ze Stowarzyszeniem mogły uzyskać finansowanie kosztów zatrudnienia uchodźców z Ukrainy na stanowiskach nauczyciela, pomocy nauczyciela, tłumacza, animatora czasu wolnego, pomoc prawna, tłumacz itp. w związku ze zwiększonym lokalnym zapotrzebowaniem na osoby posługujące się językiem ukraińskim. Dzięki tej współpracy samorządy będą mogły zatrudnić osoby przez najbliższe 6 miesięcy w wymiarze do 6h dziennie.

Przedstawiciele Fundacji spotykali się także z uchodźcami seniorami, osobami z niepełnosprawnosciami i ich opiekunami. Osoby mogły uzyskać wsparcie finansowe na okres pół roku w wysokości 710 zł miesięcznie. Ze wsparcia skorzystało prawie 120 osób.

Celem głównym obu form wsparcia jest możliwość usamodzielnienia się uchodźców, w szczególności tych, którzy planują pozostać dłużej w Polsce. Wśród priorytetów stawiają oni znalezienie pracy, mieszkania i naukę języka polskiego.

Dziękujemy Fundacji za możliwość wsparcia nowych mieszkańców Mazur a samorządom, które skorzystały ze współpracy gratulujemy sprawności organizacyjnej i dziękujemy za zaangażowanie w imieniu uchodźców.

Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 pośredniczyło w procesie organizacyjnym pomiędzy Fundacją i samorządami.