Koniec 2023 roku to też finisz projektu przygotowania nowego produktu turystycznego na Mazurach. To trzystu kilometrowa pętla wokół mazurskich jezior wraz z infrastrukturą. Mazurska Pętla Rowerowa to szlak dla wszystkich – są tu odcinki łatwe na asfaltowej nawierzchni, trudniejsze po szutrach, aż po odcinki o charakterystyce górskiej. Wszystko pośród krajobrazów lasów, pól i jezior.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest unikatem nie tylko na skalę kraju, ale także Europy. Na całym kontynencie niewiele jest miejsc, w których znajduje się tak rozległy i bogaty przyrodniczo kompleks ponad dwóch i pół tysiąca jezior połączonych ze sobą rzekami i kanałami.  Szlak Wielkich Jezior Mazurskich prowadzi od Rucianego-Nidy  na południu, aż do Węgorzewa na północy, przez Mikołajki, Orzysz, Ryn, Giżycko oraz wiele mniejszych, uroczych miejscowości, które co roku goszczą turystów z całego świata szukających wytchnienia na łonie natury.

Ale drogi wodne to nie jedyne atrakcyjne szlaki Mazur. Na równie ciekawe trasy mogą liczyć amatorzy dwóch kółek. Nie lada gratką dla rowerzystów jest  Mazurska Pętla, której trasa otacza wielkie jeziora. To 300 km najbardziej malowniczych tras rowerowych w regionie wraz z infrastrukturą wspierającą podróżowanie na dwóch kółkach. Szlak prowadzi wokół wielkich jezior, ukazując piękno mazurskiej przyrody oraz miejsca warte odwiedzenia. Na północy łączy się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo – obecnie najdłuższą tego rodzaju trasą w Polsce.

Na trasie Mazurskiej Pętli Rowerowej na rowerzystów czeka 18 specjalnie przygotowanych miejsc obsługi, gwarantujących komfortowe korzystanie ze szlaku. Na ich wyposażeniu są między innymi sanitariaty, wiaty rekreacyjne, stoły czy stojaki na rowery. 9 wież widokowych zapewni możliwość podziwiania krajobrazów Mazur z góry, a tablice informacyjne rozmieszczone na trasie wskaż najbliższe lokalne atrakcje.

Miejsce Obsługi Rowerzystów w Mrągowie

Mazurska Pętla Rowerowa daje możliwość nie tylko podziwiania przyrody, lecz również odwiedzenia atrakcji Krainy Wielkich Jeziora Mazurskich, w tym m.in. najstarszego kościoła na Mazurach w Miłkach, zabytkowego obrotowego mostu i XIX wiecznej Twierdzy Boyen w Giżycku, malowniczo położonego amfiteatru w Mrągowie, urokliwej Leśniczówki Pranie, rezerwatu łabędzia niemego na jeziorze Łuknajno czy ostoi żurawi na Bagnach Nietlickich. Rajd rowerowy możemy połączyć z rejsem po jeziorach, spływem kajakowym lub przejażdżką konno. Latem w mazurskich miejscowościach odbywają się liczne festiwale i wydarzenia kulturalne i sportowe. Są wśród nich Mazury Air Show, Piknik Country, Mazurska Noc Kabaretowa, Festiwal Kultury Średniowiecza, zawody w kolarstwie górskim Milko Mazury MTB, czy samochodowy Rajd Polski. Amatorów ekstremalnych wrażeń rowerowych wczesną jesienią przyciąga gravelowy ultramaraton z bazą w Mikołajkach.

Okolice Nowego Probarku. Wydzielona ścieżka rowerowa obok DK 16.

Mazurska Pętla Rowerowa to wspólne przedsięwzięcie lokalnych samorządów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Nadleśnictw z krainy wielkich jezior.

Szczegóły Mazurskiej Pętli Rowerowej znajdziecie na stronie MazurskaPetlaRowerowa.pl oraz profilach w mediach społecznościowych: Facebook @Mazurska-Petla-Rowerowa i Instagram @mazurskapetlarowerowa_official

Połączenie Mazurskiej Pętli Rowerowej z Green Velo. Okolice Trygortu.

Projekt budowy Mazurskiej Pętli Rowerowej uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej –  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.