Kwik – Miejsce Obsługi Rowerzysty

Tutaj warto zobaczyć:

Port nad Pisą

Jeżeli kochasz Mazury i aktywny wypoczynek – także nad wodą, to koniecznie obierz kurs na Pisz!  W Porcie nad Pisą do dyspozycji jest 36 miejsc z dostępem do prądu i wody. Tu również naładujesz akumulatory, pobierzesz wodę, pozbędziesz się balastu, uzupełnisz zapasy. Z portu masz dosłownie „rzut kotwicą” do wielu tras rowerowych, restauracji, stacji paliw, kawiarni i sklepów. Wypływając z  portu możesz obrać kurs na jezioro Roś i dalej przez Kanał Jegliński wypłynąć na szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Jeżeli jesteś kajakarzem, to płynąc z nurtem Pisy zachwycisz się urokami Puszczy Piskiej.

Jezioro Śniardwy,

nazywane też mazurskim morzem, to największe jezioro w Polsce. Jest położone w województwie warmińsko-mazurskim, w dwóch powiatach: piskim i mrągowskim. Jezioro leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego – w południowej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich w dorzeczu Pisy. Wymiary jeziora: powierzchnia 113,4 km2, maksymalna długość 22,1 km, szerokość 13,4 km, średnia głębokość 5,8 m, maksymalna głębokość 23,4 m.  Akwen posiada dwie: wyspa Pajęcza oraz Czarci Ostrów (byłe wyspy Szeroki Ostrów oraz Kaczor są połączone groblami z lądem).

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Piszu 

Został wybudowany w 1843 r. na miejscu wcześniejszej świątyni zniszczonej przez pożar. Posiada konstrukcję ryglową, natomiast do konstrukcji przylega wieża z końca XVII w. W środku można obejrzeć piękny ołtarz z obrazem Chrystusa Ukrzyżowanego. Z początków XVII w. pochodzi ambona ozdobiona dużymi figarami Mojżesza i św. Jana Chrzciciela. Kościół przed wojną należał do społeczności ewangelickiej. Od 1945 r. jest siedzibą parafii rzymsko – katolickiej. W 2021 r. został odrestaurowany zegar na wieży kościelnej.

Puszcza Piska

Jańsborskja Pusca, czy też Wielka Knieja – bo tak ją kiedyś nazywano, to nie tylko przyroda, ale również doskonałe miejsce do uprawiania aktywności fizycznej. Puszcza Piska jest drugim co do wielkości w Europie i największym (rozciągającym się na około 100 tys. ha) kompleksem leśnym na Mazurach. Puszcza Piska wciąż zachwyca bogactwem natury, a przy tym zachowała wiele ze swej pierwotnej dzikości. Liczne bagna oraz mokradła, zatopione w niej niczym perły jeziora (m.in. Śniardwy), meandrujące rzeki (Pisa, Krutynia), różnorodność gatunków roślin i zwierząt tworzą niepowtarzalny urok leśnej krainy.

Zabytkowy Ratusz w Piszu

Ratusz w Piszu istniał już zapewne w XVII w. Na planie ukazującym Pisz w 1684 r. zaznaczono bryłę ratusza zamykającą południową pierzeję rynku. To zapewne ten właśnie budynek przetrwał do 1898 r., gdy wykonano najstarszą znaną fotografię Pisza, przedstawiającą stary ratusz przed rozbiórką. W zabytkowym Ratuszu znajduje się również Muzeum Ziemi Piskiej. W ramach stałej ekspozycji prezentowane są wystawy o tematyce przyrodniczej, historycznej oraz etnograficznej.

Wieża ciśnień w Piszu

Wieża ciśnień przy u. Gdańskiej w Piszu to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Zbudowano ją w 1907 roku, aż do 1992 roku była częścią sytemu wodociągowego miasta. W 2007 roku wpisano ją do rejestru zabytków. Wiosną 2021 roku rozpoczęto jej rewitalizację, która zakończyła się latem 2013 roku. Obecnie w wieży znajduje się restauracja i taras widokowy.