Ruciane – Nida – Miejsce Obsługi Rowerzysty
Tutaj warto zobaczyć:
Ruciane-Nida to malownicze miasteczko położone na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w samym centrum Puszczy Piskiej. Wielkie kompleksy leśne oraz liczne jeziora stworzyły w gminie bardzo dobre warunki do rozwoju turystyki. Niezależnie jednak od swej popularności, jest miasteczkiem osobliwym pod wieloma względami, ponieważ posiada – oprócz walorów turystycznych – także walory krajobrazowe, kulturowe i historyczne.
Właśnie tędy przebiega popularny szlak wodny Wielkich Jezior Mazurskich. Atrakcją tego szlaku są dwie śluzy Guzianka I i Guzianka II umożliwiające przeprawę z Jeziora Guzianka Mała na Jezioro Bełdany. Starsza śluza została zbudowana jeszcze w XIX wieku, zaś nowszą oddano do użytku w 2020 roku.
Będąc w pobliżu śluz Guzianka I i II można odwiedzić wieżę karabinów maszynowych, która została zbudowana przed I wojną światową i stanowi jeden z elementów Węzła Obronnego Ruciane Guzianka. Obecnie w wieży znajduje się muzeum prowadzone przez Stowarzyszenie Nad Nidzkim, gdzie można obejrzeć zachowane oryginalne wyposażenie wnętrza.
Jednym z najciekawszych sposobów spędzania czasu nad wodą i jednocześnie świetnym pomysłem na zwiedzanie okolicy jest spływ kajakowy rzeką Krutynią. Jest to najpopularniejszy szlak kajakowy na Mazurach oraz jeden z najatrakcyjniejszych szlaków wodnych w Polsce zwany „Polską Amazonką”.
Podążając śladami historii nie można pominąć takich miejsc jak: zabytkowa Wyłuszczarnia Nasion w Rucianem-Nidzie, Dwór Łowczego w Gałkowie (obecnie mieści się w nim m.in. Salon Marion Dönhoff), Osada Kulturowa w Kadzidłowie, Izba Regionalna w Wejsunach, Galindia w Iznocie, Cerkiew prawosławna oraz Klasztor Staroobrzędowców w Wojnowie, Kościół ewangelicko-augsburski w Wejsunach, Kościoły katolickie w Ukcie i Rucianem-Nidzie. Każde z tych miejsc ma swoją własną, niezwykle ciekawą historię, którą warto poznać.
Dużym zainteresowaniem cieszy się także Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie oraz funkcjonująca na terenie gminy Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, gdzie obecnie prowadzona jest hodowla zachowawcza Konika Polskiego, w związku z czym przemierzając drogę
z Wejsun w kierunku Wierzby, możemy natknąć się na tych osobliwych mieszkańców lasu. Inną osobliwością Półwyspu Popielniańskiego jest prom umożliwiający przeprawę przez Jezioro Bełdany.
Miłośników poezji z pewnością zainteresuje Leśniczówka Pranie – czynne przez cały rok Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, którego twórczość w pewnym okresie życia była ściśle związana z tym miejscem. Latem dodatkowo odbywają się tu cenione w całym kraju koncerty, spektakle oraz widowiska z udziałem najlepszych artystów polskich scen.