Kwik – Miejsce Obsługi Rowerzysty
Tutaj warto zobaczyć:
Port nad Pisą
Jeżeli kochasz Mazury i aktywny wypoczynek – także nad wodą, to koniecznie obierz kurs na Pisz! W Porcie nad Pisą do dyspozycji jest 36 miejsc z dostępem do prądu i wody. Tu również naładujesz akumulatory, pobierzesz wodę, pozbędziesz się balastu, uzupełnisz zapasy. Z portu masz dosłownie „rzut kotwicą” do wielu tras rowerowych, restauracji, stacji paliw, kawiarni i sklepów. Wypływając z portu możesz obrać kurs na jezioro Roś i dalej przez Kanał Jegliński wypłynąć na szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Jeżeli jesteś kajakarzem, to płynąc z nurtem Pisy zachwycisz się urokami Puszczy Piskiej.

Jezioro Śniardwy,
nazywane też mazurskim morzem, to największe jezioro w Polsce. Jest położone w województwie warmińsko-mazurskim, w dwóch powiatach: piskim i mrągowskim. Jezioro leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego – w południowej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich w dorzeczu Pisy. Wymiary jeziora: powierzchnia 113,4 km2, maksymalna długość 22,1 km, szerokość 13,4 km, średnia głębokość 5,8 m, maksymalna głębokość 23,4 m. Akwen posiada dwie: wyspa Pajęcza oraz Czarci Ostrów (byłe wyspy Szeroki Ostrów oraz Kaczor są połączone groblami z lądem).

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Piszu
Został wybudowany w 1843 r. na miejscu wcześniejszej świątyni zniszczonej przez pożar. Posiada konstrukcję ryglową, natomiast do konstrukcji przylega wieża z końca XVII w. W środku można obejrzeć piękny ołtarz z obrazem Chrystusa Ukrzyżowanego. Z początków XVII w. pochodzi ambona ozdobiona dużymi figarami Mojżesza i św. Jana Chrzciciela. Kościół przed wojną należał do społeczności ewangelickiej. Od 1945 r. jest siedzibą parafii rzymsko – katolickiej. W 2021 r. został odrestaurowany zegar na wieży kościelnej.

Puszcza Piska
Jańsborskja Pusca, czy też Wielka Knieja – bo tak ją kiedyś nazywano, to nie tylko przyroda, ale również doskonałe miejsce do uprawiania aktywności fizycznej. Puszcza Piska jest drugim co do wielkości w Europie i największym (rozciągającym się na około 100 tys. ha) kompleksem leśnym na Mazurach. Puszcza Piska wciąż zachwyca bogactwem natury, a przy tym zachowała wiele ze swej pierwotnej dzikości. Liczne bagna oraz mokradła, zatopione w niej niczym perły jeziora (m.in. Śniardwy), meandrujące rzeki (Pisa, Krutynia), różnorodność gatunków roślin i zwierząt tworzą niepowtarzalny urok leśnej krainy.

Zabytkowy Ratusz w Piszu
Ratusz w Piszu istniał już zapewne w XVII w. Na planie ukazującym Pisz w 1684 r. zaznaczono bryłę ratusza zamykającą południową pierzeję rynku. To zapewne ten właśnie budynek przetrwał do 1898 r., gdy wykonano najstarszą znaną fotografię Pisza, przedstawiającą stary ratusz przed rozbiórką.

Wieża ciśnień w Piszu
Wieża ciśnień przy u. Gdańskiej w Piszu to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Zbudowano ją w 1907 roku, aż do 1992 roku była częścią sytemu wodociągowego miasta. W 2007 roku wpisano ją do rejestru zabytków. Wiosną 2021 roku rozpoczęto jej rewitalizację, która zakończyła się latem 2013 roku. Obecnie w wieży znajduje się restauracja i taras widokowy.
