Mrągowo – Miejsce Obsługi Rowerzysty

Tutaj warto zobaczyć:

Promenada i molo

Promenada w Mrągowie liczy ok. 5 km i położona jest nad jeziorem Czos. Jest ulubionym miejscem spacerowym mrągowian i turystów oraz urokliwą ścieżką rowerową, która za amfiteatrem przechodzi w pieszo-rowerową ścieżkę edukacyjną kończącą się przy Źródełku Miłości. W centrum miasta promenada rozszerza się w molo, z którego latem kursuje tramwaj wodny na drugą stronę jeziora. Po spacerze lub rowerowej przejażdżce promenadą warto zatrzymać się na plaży miejskiej znajdującej się na terenie Ekomariny, gdzie na dzieci czekają place zabaw, zestawy wspinaczkowe oraz boiska.

Promenada prowadzi spacerowiczów do amfiteatru, gdzie latem odbywają się festiwale rozsławiające miasto w całym kraju, a nawet zagranicą jako Festiwalowe Mrągowo.

Kierując się promenadą od mola w prawą stronę można dotrzeć do promu kursującego latem z ul. Nadbrzeżnej na Półwysep Czterech Wiatrów. Idąc dalej od przeprawy promowej dojdziemy na plażę miejską przy os. Grunwaldzkim.

Park Sikorskiego z wieżą Bismarcka

Obecny park Sikorskiego w Mrągowie to dawne wzgórze Jaenike (Hermann Jaenike był burmistrzem Sensburga). Park został zrewitalizowany w 2021 r. i pojawiły się w nim m.in. ścieżki zdrowia, przyrodnicza i historyczna, place sensoryczne, punkt widokowy, parkour, siłownia zewnętrzna, zdroje wody pitnej, parkingi rowerowe czy interaktywne tablice.

W Parku znajduje się zabytkowa wieża Bismarcka. Obecnie Wieża Mrągowo jest udostępniona turystom jako miejsce widokowe oraz kawiarnia; odbywają się tam również kameralne koncerty.

U podnóża Wieży rozciąga się teren zabytkowych cmentarzy z lat 1853-1998.

Amfiteatr

Mrągowski amfiteatr powstał w 1981 r., a w 2012 r. został zmodernizowany. Miasto nie bez powodu zwane jest Festiwalowym Mrągowem. W amfiteatrze odbywa się wiele wydarzeń, z których najpopularniejsze to: Piknik Country, Mazurska Noc Kabaretowa, Festiwal Weselnych Przebojów, Wielka Zabawa z TV PULS, Mazurski Festiwal Operowy Belcanto.

Wnętrze amfiteatru widoczne jest z ogólnodostępnego tarasu widokowego. Poniżej znajduje się ściana z autografami gwiazd mrągowskich festiwali.

Zabytkowe centrum z ratuszem miejskim

Mrągowo jest jednym z najstarszych mazurskich miast – prawa miejskie otrzymało w latach 1404-1407. W odróżnieniu od innych miejscowości właściwie nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej, dlatego można tu poczuć atmosferę wschodniopruskiego miasteczka.

Zabytkowe kamienice w różnych stylach architektonicznych (neogotyk, secesja, neoklasycyzm) znajdują się wzdłuż głównej osi staromiejskiej: ul. Warszawskiej, ul. Królewieckiej oraz ul. Roosevelta.

Obecny pl. Kajki w centrum miasta to dawny Wielki Rynek, wytyczony po pożarze z 1822 r. Po drugiej stronie znajduje się Mały Rynek, który jest tej samej wielkości jak wówczas, gdy zakładano miasto, czyli ponad 600 lat temu! Do dziś zachowany jest także średniowieczny układ mrągowskich ulic.

Historyczny ratusz z 1824 r. jest jednym z najstarszych na Mazurach i mieści się w nim oddział Muzeum Warmii i Mazur. Obok znajduje się najstarszy budynek – Strażnica Bośniacka, wspomniana już w 1771 r., która ma najstarsze drzwi w mieście. Zabytkowe są także 3 kościoły: katolicki z 1860 r., prawosławny – dawna synagoga z lat 1895-1896 oraz kościół ewangelicki zbudowany w 1734 r.

Miasteczko Westernowe Mrongoville

Miasteczko westernowe Mrongoville jest  odwzorowaniem miasteczka z Dzikiego Zachodu, z drugiej połowy XIX w. Mrongoville leży na przedmieściach, niedaleko rzeki Dajny tworzącej szlak kajakowy. Aby dojechać do Mrongoville należy kierować się na Giżycko i z lewej strony drogi szukać drogowskazu umieszczonego niedaleko parkingu. Do dyspozycji klientów indywidualnych oraz grup zorganizowanych są domki, apartamenty oraz pokoje na terenie Miasteczka oraz restauracja.

Park Słowackiego

W 1905 r. Miasto Mrągowo, ówczesny Sensburg wykupiło od Edwarda Klugkista teren leśny, obecny Park Słowackiego. W lesie nad jeziorem Juno wybudowano scenę oraz obiekty rekreacyjne. Park oświetlono setkami kolorowych lampionów, wytyczono ścieżki spacerowe, place zabaw. Prawdopodobnie ok. 1912 r.  w Parku powstał dom zdrojowy Waldheim.

W 2020 r. Park Słowackiego w Mrągowie został zmodernizowany – wybudowano parking leśny, wykonano ścieżki pieszo-rowerowe i ustawiono tablice edukacyjne, stojaki dla rowerów, wiaty drewniane z ławami.

Więcej atrakcji Mrągowa znajdziecie TUTAJ.