Ryn – Miejsce Obsługi Rowerzysty

Tutaj warto zobaczyć:

Ścieżka spacerowo-rekreacyjna

Ścieżka została zbudowana w 2011 r. Jest doskonałym miejscem zarówno pieszych, jak i rowerowych wędrówek. Można nią obejść dookoła piękne i malownicze jezioro Ołów. Ścieżka jest jedną z najważniejszych atrakcji Rynu i obowiązkowym punktem programu każdego turysty.

Wiatrak holenderski

Wiatrak holenderski Rynie jest jednym z nielicznych na Mazurach. Stoi dumnie na wzgórzu, przy wjeździe od strony Olsztyna. Obecnie jest własnością prywatną. Ten typ wiatraka powstał w północnej Holandii w XIV w., a w XVIII w. rozpowszechnił się w Polsce. Ryński wiatrak zbudowano w 1873 r.

Wieża ciśnień

Nad cmentarzem góruje strzelista bryła ponad stuletniej wieży ciśnień, która dawniej była częścią miejskiego systemu wodociągów. W 2019 roku wieża ciśnień została poddana rewitalizacji, która polegała na odnowieniu zewnętrznej elewacji oraz wnętrza a także budowie tarasu widokowego wokół wieży, do wykorzystania jej potencjału jako punktu widokowego.

Zamek krzyżacki

Zamek w Rynie jest drugim, co do wielkości zamkiem krzyżackim w Polsce. Obecnie przepięknie odrestaurowany od 2006 r. mieści Mazurskie Centrum Kongresowo Wypoczynkowe „Zamek Ryn”. 

Młyn wodny przy zamku przez długie lata pracował wydajnie i produkował mąkę, konkurując z wiatrakiem. W 2011 i 2012 roku młyn został odrestaurowany i adaptowany na hotel i restaurację.

Ekomarina

Przystań żeglarska położona jest w centrum miejscowości nad jeziorem Ryńskim przy głównym deptaku miasta. Jest to nowy budynek, w którym mieści się kapitanat portu oraz pomieszczenia socjalne i gospodarcze dla żeglarzy i pracowników portu.