Trygort – Miejsce Obsługi Rowerzysty

Tutaj warto zobaczyć:

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie mieści się przy ul. Portowa 1, w zabytkowym budynku o charakterze podmiejskiego dworku, który został wzniesiony około 1737 roku.

Działania placówki koncentrują się na kulturze ludowej grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących Polskę północno-wschodnią. Gromadzone są tu muzealia z obszaru Mazur, Warmii oraz z terenów macierzystych dzisiejszych mieszkańców tego regionu. W zbiorach znajdują się przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, rękodzieło, sztuka ludowa.

Obok zabytków etnograficznych w zbiorach muzeum znajdują się też zabytki historyczne i archeologiczne.

Z muzeum sąsiaduje Park Etnograficzny nad Węgorapą. Eksponowane są tutaj m.in. tradycyjne budowle mazurskie. W skansenowskich pomieszczeniach działają pracownie rękodzielnicze: tkacka, plastyki obrzędowej i kwiatów artystycznych, pracownia garncarska.

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Muzeum działa w budynku dworca kolejowego (ul. Jaracza 4). Prowadzi je Fundacja Dziedzictwo Nasze. Bogaty zbiór zabytkowych urządzeń, narzędzi, a także rozkładów jazdy, fotografii, map dokumentuje historię kolejnictwa dawnych Prus Wschodnich, dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego i Suwalszczyzny. Przy muzeum funkcjonuje galeria oraz sklepik z pamiątkami. Cyklicznie organizowane są tu wykłady, tematyczne spotkania, seanse filmowe, a także warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Park Helwinga w Węgorzewie

Park znajduje się naprzeciwko urzędu miejskiego (ul. Zamkowa 3), można do niego dojść także od ulicy Szpitalnej (przez mostek na Węgorapie).  Pełen starodrzewia, otoczony malowniczym zakolem Węgorapy park miejski stanowi doskonałe miejsce na wypoczynek, rodzinny spacer, doskonały zakątek zabaw dla dzieci i młodzieży. Latem Park im. Jerzego Andrzeja Helwinga stanowi plenerową scenę: odbywają się tu koncerty, spektakle teatralne, spotkania artystyczne.

Kościół pw. św. Piotra i Pawła w Węgorzewie

Kościół znajduję się przy ul. Zamkowej 16. Został wybudowany w latach 1605-1611 w stylu późnogotyckim. Do 1945 kościół ewangelicki, obecnie jest to świątynia rzymokatolików. Kościół zbudowany został z cegły na podmurówce z kamieni polnych. Jest to jedyny kościół na Mazurach, który ma wykończone gotyckie sklepienie. We wnętrzu świątyni znajduje się bogato zdobiony ołtarz z 1652 r., ambona z początku XVII wieku, dwa konfesjonały z 1696 i 1715 roku oraz najstarsze na Mazurach organy (skonstruowane przez Joachima Thiele z Kętrzyna w latach 1647-1648). Dzięki zachowanym w większości autentycznym XVII-wiecznym piszczałkom organy do dziś mają piękne, oryginalne barokowe brzmienie.

Bunkry w Mamerkach

To najlepiej zachowane obiekty na mazurskim szlaku fortyfikacji z II wojny światowej. Kompleks powstał w latach 1940-1944, zbudowano go dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu. Łącznie wzniesiono ok. 250 obiektów, w tym schrony żelbetonowe. To tu znajdziemy gigant, którego ściany i stropy mają grubość 7 metrów. Zachowały się zejścia do kanałów oraz cały 30-metrowy podziemny tunel, łączący bunkry numer 28 i 30 w „Mieście Brygidy” (Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945 r.).

Na terenie kompleksu Mamerki znajduje się m. in. muzeum poświęcone frontowi wschodniemu, 38-metrowa wieża, z której podziwiać można panoramę jeziora Mamry i okolicy oraz  „Bursztynowa Komnata”, czyli replika ekskluzywnego przybytku pruskiego króla Fryderyka I Hohenzollerna.

Więcej o atrakcjach w okolicy można znaleźć TUTAJ.