Wilkasy – Miejsce Obsługi Rowerzysty

Tutaj warto zobaczyć:

Rezerwat przyrody Wyspy na jeziorach Mamry i Kisajno

Rezerwat obejmuje wszystkie 20 wysp na jeziorach Mamry i Kisajno. Mają one powierzchnię od kilku arów do 71 ha; największą z nich są Upałty na jeziorze Mamry, a na Kisajnie – Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów, Górny Ostrów, Mały Ostrów, Wielka Kiermuza, Dębowa Górka.

Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 110 gatunków ptaków. Gniazdują tu m.in. kormoran, perkoz rdzawoszyi, bąk, czapla siwa, tracz nurogęś, błotniak stawowy, żuraw, śmieszka, mewa pospolita, mewa srebrzysta, kania czarna, rybitwa zwyczajna. Obserwowano bielika i orlika krzykliwego. Zatrzymują się też stada gęsi zwłaszcza białoczelnych.

Rezerwat przyrody Jezioro Dobskie

Granice rezerwatu obejmują Jezioro Dobskie o powierzchni 1776 ha wraz ze znajdującymi się na nim wyspami: Gilmą, Lipką, Wysokim Ostrowem (Wyspa Kormoranów), Wyspę Heleny i Ilmy Wielkie o łącznej powierzchni 17,3 ha oraz część półwyspu Fuledzki Róg o powierzchni 39,9 ha jezioro otaczają morenowe wzgórza o łagodnych stokach. Znajdują się tu liczne głazy narzutowe: naliczono ok. 10 tysięcy głazów o obwodzie powyżej 1,5 m. Największy z nich ma obwód 9,3 m i wysokość 2 m. Są to głównie szare i różowe granity, rzadziej gnejsy i drobnoziarniste skały przeobrażone typu kwarcyt.

Promenada Wilkasy

Ciąg pieszy i pieszo-jezdnego położony nad jeziorem Niegocin. Wzdłuż ciągów zlokalizowano tereny rekreacyjne oraz wypoczynkowe:  plaża gmina z amfiteatrem, siłownia zewnętrzna, Street Workout, wiata itd.

Bystra Plaża

Plac rekreacyjny wraz z wolno stojącą altaną grillową oraz z miejsce na ognisko, podwójne huśtawki, leżaki wypoczynkowe, plac fitness: siłownia zewnętrzna, linarium, boisko do siatkówki plażowej.

Stary Młyn

Stary Młyn – Karczma i Hotelik to młyn z przełomu XIX i XX wieku zaadaptowany na hotelik i stylową karczmę. Położony w samym środku Mazur, w pięknym miejscu nad samym jeziorem, w środku mazurskiej wsi Upałty.